Pierwsza komunia – zapisy [TERMINY] i sposób przygotowania

Rozpoczynamy przygotowanie rodziców i dzieci do I Komunii Świętej.

W kościele, na stoliku za ławkami znajdziemy deklarację.

Możemy ją także pobrać tutaj –> [Zgłoszenie dziecka do I komunii] i wydrukować (najlepiej po obu stronach kartki)

 

Przy zgłoszeniu dziecka (składamy wtedy tę wypełnioną deklarację z danymi dziecka) chcemy zaprosić rodziców i dziecko do chwili rozmowy, by ten moment stał się uroczysty i serdeczny, bez pośpiechu i zdenerwowania. Będzie to także okazja, by ustalić formę przygotowania.

Dlatego prosimy bardzo o telefoniczne (proboszcz: 501 231 895) umawianie spotkania, w dogodnym terminie, by uniknąć długiego czekania.

Proponowane terminy spotkań:

czwartek (21 września) 18.45 – 20.00, piątek (22 września)  18.45 – 20.00, sobota (23 września) 9.00 – 12.00 i 14.00 – 17.00. Kolejne terminy podamy później

Rozmowa potrwa około 15 minut. Dla każdej rodziny czeka drobny prezent.

Ze względu na ważny charakter tego spotkania prosimy, by wraz z dzieckiem byli oboje rodzice, opiekunowie. W przypadku ojców i matek samotnie wychowujących dzieci, gdy obecność drugiego rodzica jest niemożliwa lub niewskazana, rodzic wychowujący dziecko przychodzi z dzieckiem sam.

Niezwykle ważna jest w tej rozmowie obecność rodziców więc niemożliwe jest jakiekolwiek babcine czy inne zastępstwo. W przypadkach naprawdę losowych proszę o tym informować i uzgadniać przy umawianiu spotkania.

Jak wyglądać będzie przygotowanie?

Wstęp

Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.

Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Od samych rodziców zależy, czy wykorzystają ten autorytet dla dobra dziecka czy przeciw dziecku. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.

Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców.

Metody, którymi powinni się posłużyć rodzice są dwie.

Pierwsza to osobisty przykład. Druga to religijna rozmowa rodziców z dzieckiem.

Propozycje religijnych rozmów

Sprawa dawanego przykładu jest jasna. Wielu rodziców może mieć jednak trudności w religijnej rozmowie z dziećmi. Może nigdy tego nie robili, może czują zawstydzenie, może niepewność, nie wiedząc jak to zrobić.

Dlatego chcemy wesprzeć rodziców (nigdy zastąpić) i przygotowaliśmy dla nich pomoc.

Będzie ona realizowana w następujący sposób:

  1. Na każdej niedzielnej Mszy Świętej będą na rodziców czekały pomoce. Będzie to mała kartka formatu zeszytowego na której będzie pomysł na temat i przebieg rozmowy z dzieckiem. Czasem będzie jakieś zadanie, czasem coś do wspólnego przeczytania czy przeżycia.
  2. Kartki z pomocami włożone będą w foliowe koszulki podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka. Koszulki wpięte zaś w segregatory. Segregator czerwony będzie zawierał nazwiska od A do K, segregator zielony nazwiska od L do P, segregator czarny nazwiska od R do Ż.
  3. Kartki proszę brać samodzielnie, osobiście, po Mszy Świętej. Wyjmujemy kartkę z foliowej koszulki – koszulkę zostawiamy w segregatorze. Gdyby w koszulce nie było kartki (ktoś mógł zabrać ją omyłkowo), to proszę zgłosić się od razu po Mszy Świętej do kancelarii – odbijemy potrzebny materiał na ksero.
  4. Zdajemy sobie sprawę z możliwej nieobecności w naszym kościele (Msza Święta w innej parafii, losowe sytuacje). Wtedy „zaległą kartkę” proszę zabrać na następnej Mszy Świętej. W koszulce będą wtedy dwie kartki.
  5. Nikt nie będzie sprawdzał i notował ewentualnych nieobecności – udział we Mszy Świętej jest niesłychanie ważny, ale to sprawa sumienia i odpowiedzialności każdego przed Bogiem. Gdyby jednak kartek uzbierało się za dużo będziemy kontaktować się z rodziną, by jej pomóc i zachęcić. Naczelną, wspólną, zasadą niech będzie duchowe dobro dziecka, o które wspólnie będziemy się troszczyli. Nie będziemy piętnować, oceniać, straszyć. Będziemy tylko gorąco prosić, by zadbać o duchowe dobro dziecka.

Niedzielna Msza Święta i inne spotkania

Zapraszamy dzieci, wraz z rodzicami, szczególnie na niedzielną Mszę Świętą o godz. 11.00. Oczywiście nie na czas przygotowania, ale na cały czas, w którym wasze dziecko czuje się dzieckiem.

Przyjdźmy zawsze kilka minut wcześniej, by uczestniczyć w próbie śpiewu. Podejmujmy chętnie różne funkcje o które ksiądz będzie prosił.

Niech niedzielna Msza Święta będzie okazją do rozmowy – o zachowaniu w kościele (zwracajmy na to uwagę), o modlitwie, o tym co w kościele się znajduje, o przeżywaniu duchowym Mszy Świętej i Komunii, o Ewangelii i kazaniu.

Kilka razy w ciągu roku zorganizujemy specjalne spotkania dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych.

SMS – dobra nowina na niedzielę

Chcemy rodzicom, raz w tygodniu, wysyłać krótką wiadomość na ich komórki. Czasem to będzie werset z Biblii czasem jakaś myśl lub sentencja. Kto ją otrzyma niech podzieli się nią z resztą rodziny.