Śluby

Planując ślub w parafii Winnica pamiętajmy o kilku sprawach.

  1. Zarezerwujmy termin.
  2. Zbierzmy wszystkie potrzebne dokumenty – metryka chrztu, metryka bierzmowania, dokumenty z USC (jeśli zawarto już ślub cywilny to metryka ślubu, jeśli chcemy ślub konkordatowy, czyli mający skutki cywilne, to dokumenty potrzebne do takiego ślubu), świadectwa (dyplomy) ukończenia kursu przedmałżeńskiego w szkole średniej, dowody osobiste.
  3. Zaplanujmy spotkania dla narzeczonych. Można je odbyć w stacjonarnie (w Płocku lub Ciechanowie) lub częsciowo zdalnie w CPP Metanoia [ZOBACZ]. Można je także odbyć w parafii w Nasielsku w cyklu cotygodniowych, niedzielnych spotkań. Pierwsze spotkanie 7 kwietnia, godz. 14.00, sala przy figurce. Wcześniej proszę z kancelarii w Winnicy odebrać indeksy dla narzeczonych.
  4. Umówmy się z proboszczem na spisanie protokołu przedmałżeńskiego.

Generalnie procedura wygląda tak:

  1. Spisanie protokołu i wygłoszenie zapowiedzi w Winnicy
  2. Jeśli narzeczony lub narzeczona jest z innej parafii wygłoszenie zapowiedzi w tej parafii – na podstawie prośby wystawionej przez proboszcza przy okazji spisywania protokołu przedmałżeńskiego.
  3. Dostarczenie (jeśli dotyczy) świadectwa wygłoszonych zapowiedzi.
  4. Odbycie dwóch spowiedzi przedślubnych – pierwsza w okolicach spisania protokołu, druga w bezpośredniej bliskości ślubu. Nie ma z tego tytułu żadnych karteczek, ale sprawa pozostaje bardzo poważna i obowiązuje w sumieniu.
  5. W tygodniu przed ślubem należy umówić się na podpisanie ślubnych dokumentów.

Ofiara

Przy okazji podpisywania ślubnych dokumentów można złożyć ofiarę. Prosimy o 1100 zł. Pamiętajmy, że zawsze jest to ofiara, można ją złożyć większą, taką jaką prosimy, mniejszą lub nie złożyć jej wcale. Składana ofiara nie ma nic wspólnego ze ślubem w takim sensie, że składający ofiarę większą nie będzie miał lepszego ślubu, składający ofiarę mniejszą lub nie składający jej wcale nie będzie miał gorszego ślubu. Ofiara jest przeznaczona na całoroczną pracę i utrzymanie księży, organisty i kościelnego.