Ogłoszenia – XVIII Niedziela Zwykła

03 sierpnia 2013

Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy Świętej o godz. 9.15 adoracja. Po sumie procesja – proszę asystę procesyjną.

Dzisiaj o 15.00 modlimy się w intencji trzeźwości.

Najbliższy chrzest wypada w parafialny odpust 31 sierpnia. Przygotowanie dla rodziców i chrzestnych 24 sierpnia.

Zachęcamy do udziału w pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę. Informacje umieszczone są na parafialnej stronie internetowej. W czasie pielgrzymki tradycyjnie zbierać się będziemy w kościele na apele. Na pierwszy apel zapraszamy 6 sierpnia, w środę, na godz. 20.30. Gorąco zachęcam i liczę na liczną obecność. Zachęcamy do oficjalnego zapisywania się na pielgrzymkę duchową. Pielgrzym duchowy otrzymuje modlitewnik duchowego pielgrzyma.

Dziękujemy wszystkich, którzy przyjęli pielgrzymkę z Ełku – nocowali i karmili pielgrzymów. Dziękuję szkołom i kuchniom w Golądkowie i Winnicy za przyjęcie grup. Dziękuję za pomoc Urzędowi Gminy, zakładowi budżetowemu i mleczarni. Za organizacyjne ujęcie całości dziękuję p. Andrzejowi Buźniakowi. Stare przysłowie mówi: "Gość w dom – Bóg w dom" a Biblia potwierdza: "Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę." (Hbr 13,2)

W tygodniu Urząd Gminy ustawi w Winnicy przenośne toalety. Jedną w okolicach Ośrodka Zdrowia a drugą na początku alejki na cmentarz, która jest własnością gminy. Toalety będą tam tytułem próby – dwa tygodnie a wszyscy mieszkańcy proszeni są o przekazywanie swoich opinii, czy to do proboszcza, czy to do pana wójta.

Intencje mszalne  – 4 – 10 VIII 2014

Poniedziałek

7.30 – + Kazimierz Kisiel (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Michał (2 rocz. śmierci)

Wtorek

7.30 – + Piotr Kamiński (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Pelagia Królak (od uczest. pogrzebu)

Środa

7.30 – + Andrzej Jaźwiński (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Waleria Jasińska (od uczest. pogrzebu)

Czwartek

7.30 – + Kazimierz Ostaszewski (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Jan Tadeusz Skoroszewski, dziadkowie Skoroszewscy

Piątek

7.30 – + Ryszard Kaźmierczak (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Urszula Mróz (5 rocz. śmierci)

Sobota

7.30 – + Zofia Korycka (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Janina i Kazimierz Kurpiewski

Niedziela

7.30 – + Zdzisław Sieńkowski (25 rocz. śmierci), Andrzej Sieńkowski, Zbigniew Baranowski, rodzice Sieńkowscy, rodzice Piotrowscy

9.15 – + Tadeusz Mossakowski

12.00 – za parafian

15.00 – + Kazimierz i Dariusz Podlascy

 

Zapowiedzi

Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć następujące osoby:

Michał Karol Filipia, kawaler z Górek-Witowic i Aneta Burdon, panna z Kowalewic Nowych. Zapowiedź pierwsza.

Kto by wiedział o przeszkodach zachodzących między tymi osobami zobowiązany jest poinformować o tym proboszcza.

 

 

[do pomyślenia] Neutralny światopoglądowo

Wśród dyskusji ostatniego czasu pojawił się głos, że szkoła w Polsce powinna być neutralna światopoglądowo. (http://goo.gl/qupucD)

Brzmi to bardzo ciekawie, stonowanie i rozsądnie. Rzecz w tym, że jest beznadziejnie głupie i nieprawdziwe.

Ktoś dosadnie powiedział, że neutralna światopoglądowo to może być noga od stołu. (http://goo.gl/yfUqvg). Każdy człowiek ma swój pogląd na świat, czyli światopogląd. Nie może być inaczej. To mogą i będą różne poglądy, ale nie można nie mieć poglądów.

Przy wszystkich różnicach społeczeństwo dogaduje się co ich wszystkich łączy i stanowi podstawę ich współegzystencji. W naszej cywilizacji podstawą będzie to tradycja judeochrześcijańska – mówiąc prosto: czcij ojca i matkę, nie zabijaj, nie kradnij. Będzie to filozofia grecka – mówiąc prosto: prawda jest jedna i można do niej dojść. Będzie to prawo rzymskie – mówiąc prosto: nie skazujemy bez sądu, winę trzeba udowodnić a prawo nie może działać wstecz.

Kto pilnuje tych zasad pielęgnuje naszą cywilizację. Kto je podważa niszczy tę cywilizację a znowu mówiąc prosto: piłuje gałąź na której siedzi.

Wróćmy na chwilę do szkoły. W dyskusjach słyszy się głosy, że państwowa szkoła powinna to i tamto, a w państwowej szkole nie powinno być tego i owego. Otóż w zdecydowanej większości przypadków szkoły w Polsce nie są państwowe tylko samorządowe. Jak one powinny wyglądać i jak funkcjonować powinno zależeć od samo-rządu, czyli od tego jak sami-tym-zarządzimy. Nasza szkoła, nasze dzieci, nasze pieniądze to i nasze zasady powinny w szkole obowiązywać.

Kto decyduje o tym, czy dziecko chodzi na religię? Urzędnik? Proboszcz? NIE! Decyduje o tym ojciec i matka.

Kto decyduje o tym, czy i jak dziecko uczyć o seksie? Urzędnik ministerialny? Biskup? NIE! Decyduje o tym ojciec i matka.

Kto ma decydować o wartościach, zasadach, wychowaniu dziecka? Minister, który na oczy nie widział twojego dziecka? NIE! Decyduje o tym ojciec i matka.

I brońcie tego jak niepodległości.

Nie są to poglądy, które przez wszystkich są podzielane. Będą osoby, które najchętniej wasze dzieci, za wasze pieniądze będą chciały edukować po swojemu (często demoralizować) negując kompetencje rodziców do właściwego wychowania własnych dzieci.

 

 

Modlitwa

W intencji naszej parafii, synodu płockiego:

K: Niech zstąpi Duch Twój.           W: I odnowi oblicze ziemi, TEJ ziemi.

Tak bowiem Bóg umiłował świat, / że Syna swego Jednorodzonego dał, / aby każdy, kto w Niego wierzy, / nie zginął, ale miał życie wieczne. / Jan 3,16