Ogłoszenia – XVII Niedziela Zwykła

28 lipca 2019

ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO

NA UROCZYSTOŚĆ KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ SMARDZEWSKIEJ

Czcigodni Księża, Umiłowani Diecezjanie,

W polskiej pobożności ludowej miesiąc sierpień kieruje nasze myśli w stronę Matki Bożej. Zwłaszcza Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypomina nam, że Maryja jest nie tylko naszą Matką, ale także Królową nieba i ziemi jest szczególnie obchodzona w naszej Ojczyźnie. W tym roku wyjątkową okazją do oddania hołdu Bogurodzicy we wspólnocie Kościoła Płockiego będzie uroczysta Koronacja Obrazu Matki Bożej w Smardzewie koło Płońska.

Właśnie w Smardzewie – wówczas małej wsi należącej do parafii Sarbiewo – ponad 300 lat temu zbudowano drewnianą kaplicę, w której został umieszczony cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej (kopia wizerunku Matki Bożej Bocheńskiej). Od tamtego czasu smardzewianie i wierni z okolicznych miejscowości oddawali cześć Maryi w Jej cudownym obrazie. Świadczą o tym liczne wota. Jednym z najcenniejszych jest wotum ofiarowane w pierwszą niedzielę września 1711 r. przez Księdza Biskupa Ludwika Załuskiego, Ordynariusza Diecezji Płockiej, który przybył wówczas do Smardzewa, aby konsekrować kościół. Podczas tej uroczystości oddał w opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna Diecezję Płocką, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą. Od tamtego czasu do Smardzewskiej Pani pielgrzymowały rzesze pątników.

Ten wyjątkowy kult Pani Smardzewskiej przetrwał do czasów współczesnych. Dlatego 15 sierpnia 2011 r. zdecydowałem ustanowić kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę Księdza Proboszcza Henryka Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjąłem decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. Odbędzie się ona 15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. Koronacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed kościołem przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, wieloletni Metropolita Przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Serdecznie zapraszam na tę Uroczystość wszystkich diecezjan: kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, szczególnie członków Kół Żywego Różańca. Niech ta Koronacja będzie okazją do naśladowania pokornej Służebnicy Pańskiej w naszym życiu codziennym. Niech stanie się również okazją do zawierzenia Maryi, Matce i Królowej, losów naszej Ojczyzny i Diecezji oraz wszystkich chrześcijan, zwłaszcza tych, którzy w różnych częściach świata cierpią prześladowanie dla Imienia Jezus.

Pozdrawiam Was serdecznie z Eremu Kamedułów pod Krakowem i polecam Bogu przez przyczynę Matki Bożej Smardzewskiej.

Kraków, dnia 16 lipca 2019 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

† Piotr Libera, Biskup Płocki

Przed tygodniem zebraliśmy na tacę 2.164,21‬ zł.

Zachęcamy do uczestnictwa w pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę. Szczegóły i karta uczestnictwa na stronie internetowej. Karty można też odebrać w kancelarii. Zapraszamy także do duchowego pielgrzymowania – należy zapisać się w kancelarii – dla kilkunastu pierwszych pielgrzymów mamy modlitewniki duchowego pielgrzyma. Przy tej okazji można złożyć ofiarę, która przekazana zostanie na organizację pielgrzymki.

W czwartek, po wieczornej Mszy Świętej, adoracja do 19.30.

W tygodniu wypada pierwszy piątek miesiąca. Rano adoracja do godz. 9.00. Nie będzie Mszy Świętej o godz. 9.15.

Tego dnia odwiedzimy chorych, ale UWAGA! Początek odwiedzin zacznie się ok. 10.00.

W piątek wieczorem (2 sierpnia) przybywa do nas na nocleg pielgrzymka z Ełku. Gorąco proszę, byśmy pielgrzymów przyjmowali na nocleg. W piątek od przedpołudnia po wioskach będą chodzić kwatermistrze grup. Prosić będą o miejsce do spania, możliwość umycia się i posiłek. W czwartek wieczorem w kościele o 21.00 apel. Kto mieszka dalej albo wie, że będzie nieobecny w ciągu dnia a chce przyjąć pielgrzymów niech przekaże mi tę informację telefonicznie lub mailowo – podając adres, liczę i płeć pielgrzymów.

Pielgrzymom oraz rodzinom przyjmujący pielgrzymów udzielam dyspensy od pokarmów mięsnych.

W ostatnim czasie nasza pani Organistka wykonała badania foniatryczne, które wykazały źródło jej narastających problemów ze śpiewem. Lekarz skierował ją na miesięczne zwolnienie i szereg zabiegów, które mają przywrócić pełną sprawność. Ten czas zacznie się od jutra. Proszę wszystkich o modlitwę w intencji pełnego powrotu do zdrowia.

Intencje mszalne – 29 VII – 4 VIII 2019

Poniedziałek

7.30 – + Zenobia Matwiejczyk (od wnuka)

18.00 – + Barbara Kłosiewicz (1 rocz. śmierci), Władysław Kłosiewicz, Kacper Żbikowski

Wtorek

7.30 – + Lucjan Zawadzki, Helena Darkowska

18.00 – + Kazimierz Małkiewicz

Środa

7.30 – + Stanisław Komorowski (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Marian i Kazimiera Siemaszko

Czwartek

7.30 – + Adam Kowalewski (od uczest. pogrzebu)

18.00 – + Jerzy Cienkowski

Piątek

7.30 – + Józefa, Władysław i Marek Łada

18.00 – + Urszula Pakuła (2 rocz. śmierci), rodzice Węgrodzcy

Sobota

7.30 – + Henryk Bryśkiewicz (4 rocz. śmierci)

18.00 – + Marianna, Henryk i Halina Skibińska

Niedziela

7.30 – + Sylwester Górecki (5 rocz. śmierci)

9.15 – + Daniela i Kazimierz Kazimierczak (chrzty)

11.00 – za parafian

12.00 – + Teresa Kawczyńska (od uczest. pogrzebu)

15.00 – w intencji trzeźwości