Ogłoszenia – V Niedziela Wielkiego Postu

29 marca 2020

Najważniejsze przykazania to przykazanie miłości Boga i człowieka.

Żadna sytuacja, żaden czas, żadne ograniczenia nie przeszkadzają w praktykowaniu tych przykazań. Nawet więcej – są doskonałą okazją do czynienia i wyrażania miłości.

Dalej możemy wierzyć i kochać Boga, i okazywać mu to. Nie jesteśmy pozbawieni Jego łaski. Na parafialnej stronie internetowej i na Facebooku znajdziemy poradnik: „Jak przeżyć i zachować wiarę gdy zabraknie kościoła i księdza. [TUTAJ] Za kilka dni będzie dostępny w formie drukowanej.

Musimy znosić ograniczenia, ale pamiętajmy, że kościół pozostaje otwarty do osobistej modlitwy. Pamiętajmy, że księża są do stałej dyspozycji.

Dziękuję tym, którzy w tych dniach nawiedzają naszą świątynię. Kościół był i będzie otwarty cały dzień, od 7.00 do 19.00. Zarówno w niedziele jak i dni powszednie. Otwarty na osobistą, indywidualną modlitwę w każdym czasie. Otwarte boczne drzwi. Pamiętajmy o pięcioosobowych ograniczeniach.

Miłość bliźniego to także troska o bezpieczeństwo – swoje i innych ludzi. Troszczmy się o to, przestrzegajmy zarządzeń.

W tym trudnym czasie pamiętajmy o dalszej rodzinie, o sąsiadach. Miejmy oczy otwarte na ich potrzeby i obawy. Troszczmy się o nich.

Oprócz zarządzeń państwowych mamy związane z nimi decyzje Księdza Biskupa. Całość jego zarządzeń znajdziemy w Internecie. [TUTAJ]

Pozostają aktualne ograniczenia mówiące o pięciu osobach na Mszy Świętej, także na pogrzebie, także na ślubie. Dajmy pierwszeństwo tym, którzy zamawiają Mszę Świętą. Okażmy dyscyplinę i pokorę, gdy okaże się, że trzeba zawrócić.

W tygodniu, w środę, 1 kwietnia zaczynamy odprawiać wieczorne Msze Święte o godz. 18.00. Proszę o zwrócenie uwagi przede wszystkim tych, którzy zamawiali intencje – na kartkach może być pomyłka.

Na Niedzielę Palmową zróbmy palmy, ale nie przynośmy ich do kościoła. Sami też pozostańmy w domach. To nie jest tak, że te palmy „sięgnie” jakieś poświęcenie z telewizora. Będzie to jednak nasz religijny znak i pamięć o Jezusie wjeżdżającym do Jerozolimy. I będzie to prawdziwe, nie naciągane, nasze poświęcenie się Bogu.

Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa obrzędy Mszy Wieczerzy Pańskiej, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej odbędą się bez udziału wiernych. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.

Nie będzie poświęcenia pokarmów. Podamy modlitwę, którą może przy śniadaniu wielkanocnym odmówić głowa rodziny. [TUTAJ] Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

W dniach Triduum Paschalnego zachęcamy do chwil osobistej modlitwy w kościele, ale niech to będą krótkie nawiedzenia a nie dłuższe adoracje. Cały czas obowiązuje zasada – 5 osób zgromadzonych w kościele.

Będziemy transmitować niedzielne Msze Święte o 9.15 i 11.00. [TUTAJ] W Triduum Mszę Wieczerzy Pańskiej, Liturgię Męki Pańskiej, Wigilię Paschalną. W Niedzielę Zmartwychwstania, oprócz Wigilii Paschalnej, także Msze Święte o 6.00, 9.15 i 11.00.

Sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii.

Spowiedź pozostaje możliwa i księża służą posługą przed każdą Mszą Świętą i w każdym innym czasie.

Zachęcamy do Komunii Świętej udzielanej na rękę. Lewa dłoń położona na prawej (leworęczni odwrotnie), ksiądz kładzie komunikant, przy księdzu bierzemy go palcami i podajemy sobie do ust. Ci, którzy wybierają tę formę niech podchodzą pierwsi.

Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa należy odpowiedzialnie podejść do odwiedzania chorych. W Pierwszy Piątek Miesiąca proboszcz pojedzie do każdego, kto o to poprosi, ale prosimy o telefoniczne zgłoszenia. Zarówno tych, do których ksiądz przyjeżdża zawsze, jak i do wszystkich innych.

Zawsze też i o każdej porze, jesteśmy na wezwanie chorych.

W Pierwszy Piątek Miesiąca nie będzie Mszy Świętej o 9.15. Po rannej Mszy Świętej, bez wystawienia i adoracji, odmówimy akt oddania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Nie będzie drogi krzyżowej.

Za tydzień Pierwsza Niedziela Miesiąca, bez wystawienia i adoracji. Nie będzie gorzkich żali.

Za tydzień o 15.00 modlić się będziemy w intencji trzeźwości, bez wystawienia i adoracji.

Baranki Wielkanocne na Wielkanocny stół znajdziemy na stoliku za ławkami. Weźmy te baranki, zanieśmy tym, którzy nie mogą przyjść. Jeśli chcemy złożyć ofiarę – wrzućmy ją do skarbonki.

Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszam na stronę internetową parafii – znajdą tam materiały dla siebie. [TUTAJ]

Rodziców dzieci pierwszokomunijnych proszę o odbieranie materiałów i przygotowywanie dzieci w domu. Segregatory na stoliku za ławkami – kościół otwarty cały dzień. Zrozumiały jest wasz niepokój o termin i kształt Pierwszej Komunii. Po świętach być może będziemy wiedzieć coś więcej.

Pamiętajmy, że nieobecność na niedzielnej Mszy Świętej, spowodowana siłą wyższą od naszych pragnień, nie jest grzechem ciężkim ani nawet powszednim.

W przypadku braku możliwości spowiedzi lub obaw związanych z zarażeniem, rachunek sumienia i akt żalu doskonałego gładzi grzechy. Pamiętajmy jednak, że nikt z księży nie odmówi nikomu spowiedzi i komunii.

Znak pokoju przekazujmy sobie przez skłon.

Zachęcamy do gorliwej modlitwy w domu, w swoich intencjach, intencjach Polski i świata.

Gdy wydarzy się pogrzeb może być na nim jedynie 5 osób. Nie może też być procesji na cmentarz. Ciało będzie musiało być przewiezione.

Na dzień 3 kwietnia planowaliśmy w Winnicy Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nie będzie Mszy Świętej na jej rozpoczęcie. Od piątku rana, na stoliku za ławkami będą wyłożone pakiety pielgrzyma. Drogę krzyżową odprawiamy samotnie, w dowolnym czasie. W nocy trasa będzie oznakowana światłem.

W nocy z piątku na sobotę kościół będzie otwarty. Proszę chętnych o zgłoszenie deklaracji godzinnej adoracji, w którąś z nocnych godzin.

(w związku z nowymi ograniczeniami – każdy odprawia drogę krzyżową na własną odpowiedzialność, zgodnie z wymogami prawa i dostępnej formie)

Korzystajmy z biblioteki – otwarta cały dzień.

Przed tygodniem nie zbieraliśmy tacy. Z kronikarskiego obowiązku zanotujmy, że w koszykach od tacy znaleziono 30 zł. Odnotowano też przelewy na konto bankowe parafii i parafialny PayPal.

Intencje mszalne – 30 III – 5 IV 2020

Poniedziałek

7.30 – + rodzice Kowalczyk, rodzice Bielanowscy, Urszula i Zygmunt Wyrek

17.00 – + Katarzyna Głowacka (od uczest. pog.)

Wtorek

07.30 – + rodzice Markowscy i Grzelakowscy

17.00 – + Marian Kisiel (9 rocz. śmierci)

Środa

7.30 – + Zdzisław Kryg (od uczestników pogrzebu)

18.00 – + Stefan i Krystyna Kowalewscy, Irena i Mirosław Kowalewscy, Jan i Włodzimierz Mierzejewscy

Czwartek

7.30 – + Irena Górecka (od uczestników pogrzebu)

18.00 – + Ryszard i Marianna Chylińscy, Zofia i Józef Pieńkos

Piątek

7.30 – + Alina Smosarska (od uczestników pogrzebu)

18.00 – + Bogdan Brodowski (od uczest. pog.)

Sobota

7.30 – + Henryka Popowska (od uczest. pog.)

18.00 – + Halina Żbikowska i jej rodzice Julianna i Marian Kuskowscy

Niedziela

7.30 – + rodzice Orłowscy

9.15 – + Jan i Maria Komendarscy

11.00 – w intencji dzieci

12.00 – za parafian

15.00 – w intencji trzeźwości

Modlitwa

K: Niech zstąpi Duch Twój. W: I odnowi oblicze ziemi, TEJ ziemi.

„Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.”

J 6,51