Ogłoszenia – Boże Narodzenie

25 grudnia 2016

W noc i dzień Bożego Narodzenia życzymy Parafianom i gościom tego co najważniejsze – by bombki, gwiazdki, prezenty i Kevin sam w domu nie przesłoniły nam tego co najważniejsze – Bóg się rodzi i przychodzi do człowieka. Zobaczmy to, poczujmy i otwórzmy się na przychodzącego Boga nasze serca.

Dziękujemy państwu Agacie i Marcinowi Kobylińskim za podarowanie choinek do kościoła.

Dziękujemy Pani Agnieszce Warda i dzieciom ze szkoły podstawowej za przygotowanie tegorocznych dekoracji na nasze choinki, a młodzieży z Wojska Gedeona i zespołu Mocne Postanowienie Poprawy oraz Panu Stanisławowi Górskiemu za pomoc w przystrojeniu kościoła na Święta.

W Boże Narodzenie o północy pasterka. Nie będzie Mszy Świętej o 7.30. Pozostałe Msze Święte o 9.15, 11.00, 12.00 i 15.0o.

Jutro Święto Św. Szczepana. Porządek Mszy Świętych niedzielny. Podobnie w Nowy Rok.

W czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu – 16.00.

W Sylwestra po wieczornej Mszy Świętej nabożeństwo dziękczynne za miniony rok.

Gorąco zachęcam do nabywania i czytania Gościa Niedzielnego. Dziś numer świąteczny – 100 stron, w cenie 8 zł.

 

Rozpoczynamy w środę kolędę. Wizyta duszpasterska to spotkanie rodziny z księdzem, wspólna rozmowa i wspólna modlitwa. I to jest istota, i najgłębszy sens tego wydarzenia. Tradycyjnie jest to także okazja do złożenia ofiary kolędowej. To ostatnie, niestety, jest czasem powodem do niezdrowych i niepotrzebnych emocji i komentarzy.

Z tej racji, z troski o to, by wizyta kolędowa skoncentrowana była na tym co najważniejsze, by z góry odciąć wszystkie oskarżenia, od tego roku, przy okazji kolędy żaden z księży nie będzie przyjmował żadnych ofiar – ani kolędowych, ani na remont kościoła, ani żadnych innych.

Niech kolęda będzie tylko tym, czym być powinna – czasem rozmowy i modlitwy. To my, księża, będziemy w czasie kolędy dawać – małe książeczki autorstwa księdza Krzysztofa i listkowe kalendarzyki na przyszły rok z nowym wersetem z Pisma Świętego.

Czy pieniądze nie są ważne? Są ważne! Na nas wszystkich ciąży obowiązek utrzymania naszej parafii. Nikt za nas tego nie zrobi. Zróbmy jednak to wszystko inaczej.

W czasie kolędy, w każdym domu zostawimy dwie koperty – jedną na ofiarę kolędową i drugą – ofiarę na kościół. I proszę teraz uważnie posłuchać i zrozumieć, i nie przeinaczać. Jeśli ktoś będzie mógł (to jest pierwszy warunek), będzie chciał (drugi warunek) i sprawi mu to radość (trzeci warunek) to może w tej kopercie złożyć ofiarę i nie podpisując koperty, anonimowo, przynieść ją do kościoła i wrzucić do przezroczystej skarbonki w kościele, na stoliku za ławkami.

Podkreślam raz jeszcze – jeśli ktoś może, chce i będzie się z tego cieszył – niech złoży ofiarę anonimowo w kościele. Jeśli ktoś nie może, nie chce, nie sprawi mu to radości to uprzejmie prosimy o nieskładanie ofiar.

Nie podpisujemy kopert i nie będziemy czytać ofiarodawców, bo pozostaną wszyscy anonimowi. Jeśli ktoś się czuje obserwowany przez sąsiadów niech przyniesie i wrzuci pustą kopertę.

Czy zbierzemy przez to mniej pieniędzy? Może mniej, może tyle samo, a może więcej. To się okaże za miesiąc. Gdybyśmy jednak zebrali mniej to rację mieliby ci, którzy w ofiarach zbieranych w czasie kolędy widzieli jakiś przymus. Nigdy nie był to przymus ze strony księży, każdy uczciwie myślący i obserwujący naszą parafię musi to przyznać, ale możliwe jest, że niejeden czuł się wewnętrznie przymuszony przez samego siebie czy sytuację. Nie chcemy tego.

Gdyby tych ofiar było mniej będzie to mocny argument, by robić to właśnie po nowemu – by nikt nie czuł się przymuszony albo, nie daj Boże, składał ofiarę, by być wyczytanym w kościele.

Jeśli ktoś z racji wieku czy choroby nie może przyjść do kościoła a chce złożyć ofiarę niech ją przekaże przez zaufaną osobę. Jeśli ktoś miał zwyczaj robienia przelewu, z racji odliczeń podatkowych, to może przy tym pozostać a w kopertę włożyć kartkę z informacją.

Zwykle przed kolędą podawaliśmy cel składanych ofiar na kolędzie. Pomysłów i potrzeb jest wiele – należałoby zrobić nowe drzwi do kościoła, wycyklinować podłogę, naprawić parkan, oczyścić i zaimpregnować dachówkę na kościele. Co będziemy mogli zrobić i w jakim zakresie okaże się jednak dopiero po kolędzie.

Skoro jesteśmy przy pieniądzach to chcemy przypomnieć, że z racji pogrzebu, ślubu, chrztu, odprawionej Mszy Świętej, przyjętych wypominek i innych religijnych posług nigdy nie żądamy pieniędzy. Zawsze jest to prośba o ofiarę. Można ją złożyć większą lub mniejszą, lub nie złożyć jej wcale – nie ma to nigdy żadnego wpływu na fakt spełnienia jakiejś posługi i jej formę.

Od dzisiaj taka informacja będzie wywieszona w kancelarii a każdy, kto będzie w kancelarii składał jakąkolwiek ofiarę będzie dostawał kartkę – pokwitowanie z taką samą informacją.

I niech to raz na zawsze utnie wszelkie spekulacje i pomówienia.

I już na zakończenie. W czerwcu tego roku, jako fundator, założyłem Fundację Nasza Winnica. Od wakacji Fundacja wydając i sprzedając książki – moje i księdza Krzysztofa, wypracowała zysk w wysokości ok. 40.000 zł. Cały ten zysk przeznaczony jest na wspieranie różnych dzieł – głównie domu kultury. Ja osobiście oraz ksiądz Krzysztof, który mi pomaga, nie mamy z tego ani złotówki. Możemy tak, chcemy i sprawia nam to radość.

 

Porządek kolędy

W środę Kokoszka i Łachoń oraz Bulkowo

W czwartek Mieszki Leśniki oraz Mieszki Kuligi kolęda na Mieszkach Kuligach odwołana – pogrzeb śp. Kazimiery Bednarskiej

W piątek Gnaty Wieśniany oraz Łępice

W sobotę Górki Witowice i Baćki oraz Brodowo Bąboły i Wity

W poniedziałek Gnaty Szczerbaki

Prosimy każdego dnia samochody na godz. 8.15.

 

Zajęcia domu kultury

Wznawiamy zajęcia zumby.

W poniedziałek nie będzie szachów

Kółko plastyczne – nie będzie

Kółko matematyczne – według ustaleń

Flażolety i schola – ferie świąteczne – nie będzie

Programowanie według ustaleń.

 

Intencje mszalne  –  26 XII 2016 – 1 I 2017

Poniedziałek

7.30 – + Józef i Apolonia Bielińscy, Aleksander i Halina Kisiel

9.15 – + Marianna Bryśkiewicz

11.00 – w intencji dzieci

12.00 – o Boże bł. i zdrowie dla Karoliny i Wiesława Kisiel w 40 rocz. ślubu

15.00 – + Czesława Wojtysiak, cała rodzina Wojtysiak

Wtorek

7.30 – + Krzysztof Gostkiewicz (od uczest. pogrzebu)

17.00 – + Izydor Ostaszewski(od uczest. pogrzebu)

Środa

7.30 – + Edward Deuszkiewicz (od uczest. pogrzebu)

17.00 – + Józefa Głodowska (od uczest. pogrzebu)

Czwartek

7.30 – + Leon Zaręba (od uczest. pogrzebu)

17.00 – + Elżbieta Ciosek (od uczest. pogrzebu)

Piątek

7.30 – + Jerzy Dąbrowski (20 rocz. śmierci), jego rodzice, Jan Filipkowski i jego rodzice

17.00 – + Dyonizy Lisiecki (17 rocz. śmierci)

Sobota

7.30 – + Kazimierz Skowronek (2 rocz. śmierci), Marek Skowronek

17.00 – + Jan i Leokadia Jałmużna, Antoni Rzeczkowski

Niedziela

7.30 – + Stanisław Skowronek (od uczest. pogrzebu)

9.15 – + Wacław Ciemerych (od uczest. pogrzebu)

11.00 – w intencji dzieci

12.00 – za parafian

15.00 – w intencji trzeźwości

 

Modlitwa K: Niech zstąpi Duch Twój. W: I odnowi oblicze ziemi, TEJ ziemi.

Jako (…) wybrańcy Boży – święci i umiłowani – obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Kolosan 3,12-13